Zámek Kratochvíle | Foto: Janos Korom Dr.

Výlety v okolí

Výlety v okolí

Vydejte se na rozmanité výlety v okolí zámku Kratochvíle, pokračování krátkého poutavého textu

Rád prozkoumám okolí

Pro sportovce

Pro sportovce

Okolí zámku Kratochvíle můžete též prozkoumat na kole, užijte si aktivní výlet po památkách a okolních vesnicích

Toužím po aktivním výletu

Navštivte také

Navštivte také

Byli jste již na hradě Karštejn? Pokud ne, tak neváhejte se vydat na hrad Karlštejn

Chci zjistit více o Karlštějně

Tipy na výlety

Příjemnou atmosféru po návštěvě romantického zámku Kratochvíle umocní i výlety po okolní malebné krajině. Nikdo vás nebude moc dlouho přemlouvat k návštěvě úchvatných míst, která se v blízkosti zámku vyskytují a vy si je rozhodně nenechte ujít. Okolo dvou kilometrů od zámku najdete jedno z nejstarších jihočeských měst Netolice. V dřívějších dobách město proslulo chutným chlebem a i v dnešní době vám nějaký čerstvě upečený pecen chleba přijde k chuti. Poutní kostel Lomec najdete ve vzdálenosti přibližně pěti kilometrů od zámku Kratochvíle. Stojí na zalesněném vršku mezi Vodňany a Netolicemi a jedná se o vyhledávané poutní místo. Sedm kilometrů vzdálené Chelčice jsou rodištěm středověkého náboženského filozofa a reformátora Petra Chelčického a vy zajděte do památníku věnovaném této historické osobnosti, kde mají různé dokumenty, literaturu a jiné interaktivní prvky vztahující se k Petru Chelčickému.

„Kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany. Dal bych ti hubičku na obě strany,…“ tak to je úryvek ze známé lidové písničky a vy si klidně do Vodňan zajděte, protože leží asi deset kilometrů od zámku Kratochvíle. Vodňany prosluly hlavně rybářstvím a rybníkářstvím a na náměstí najdete kašnu. Bavorov se nachází 13 km od Kratochvíle a ve městě najdete kostel Nanebevzetí Panny Marie, kamennou čtvercovou kašnu na náměstí z roku 1742 a také bývalý panský dům s historickou a další expozicemi. Patnáct kilometrů od Kratochvíle stojí hrad Kuklov, tedy to, co po něm ještě zůstalo – příkop vylámaný ve skále a zbytky zdiva. Nedaleko vznikl v dřívějších dobách i klášter, ale i z něho zbylo jenom torzo tvořené pěti gotickými okny. Místo vypadá skutečně nezapomenutelně, v létě se postavíte na trávu, během zimy na plácek zapadaný sněhem a obklopují vás vysoké a odkryté kamenné zdi.

V okolí najdete i různé ranče a farmy, kde se děti mohou povozit na koních, nebo si pohrát se zvířátky.  Nedaleké letiště Strunkovice nad Blanicí pořádá vyhlídkové lety nad šumavskými kopci. V okruhu mezi deseti a čtyřiceti kilometry se lze podívat na město Prachatice, vrch Libín, horu Kleť, Český Krumlov, renesanční zámek Bechyně nebo na zříceninu gotického hradu Helfenburk u Bavorova.

V blízkém okolí se nachází