Zámek Kratochvíle | Foto: Janos Korom Dr.

Výlety v okolí

Výlety v okolí

Vydejte se na rozmanité výlety v okolí zámku Kratochvíle, pokračování krátkého poutavého textu

Rád prozkoumám okolí

Pro sportovce

Pro sportovce

Okolí zámku Kratochvíle můžete též prozkoumat na kole, užijte si aktivní výlet po památkách a okolních vesnicích

Toužím po aktivním výletu

Navštivte také

Navštivte také

Byli jste již na hradě Karštejn? Pokud ne, tak neváhejte se vydat na hrad Karlštejn

Chci zjistit více o Karlštějně

Prohlídkové okruhy

Hlavní prohlídková trasa

Prohlídka se zaměřuje na renesančně připravené interiéry během časů posledních Rožmberků – Petra Voka a Viléma z Rožmberka. Věnuje se době na konci šestnáctého a začátku sedmnáctého století. Začátek trasy najdete v kapli Narození Panny Marie, kde si s průvodcem nebo průvodkyní projdete historii areálu. Všimněte si bohatě zdobené klenby a výpravného pašijového cyklu, namalovaném na rámech. Prohlídka pokračuje do zámecké zahrady a odtud půjdete do vstupního sálu vily. Klenba a stěny strhnou vaši pozornost díky malované výzdobě s loveckými tématy. V přízemí se seznámíte se stylem bydlení Jana Zrinského ze Serynu, synovce posledních Rožmberků. Přiblížíte si jeho zájmy a život. Připomínka se bude týkat i jeho otce Mikuláše.

Vřetenovým schodištěm se dostanete do prvního patra s rekonstruovanými interiéry. Na východní straně jsou pokoje Petra Voka, kde nechybí pánská ložnice, pracovna a předpokoj k Hornímu sálu. Antonio Melana – to je člověk, kterého si zapamatujte, protože mistrná štukatérská práce je jeho dílem. Uvidíte ji například v na klenbě ložnice, v předpokoji a ve cviklech a lunetách.

Od června 2009 je zpřístupněn Velký horní sál s vlašským krbem, kde se konala společenská setkání a není tomu jinak ani v současné době. Sál se využívá během sezóny k různým kulturním akcím. Následuje Zlatý pokoj s pestrou malířskou a ornamentální štukovou výzdobou. Na stěnách a oknech jsou postavy žen. Prohlídka pokračuje zdejší velechloubou – Zlatým sálem, který vás okamžitě dostane štukatérským uměním, malovanou tapetu s brokátovým vzorem, keramickou dlažbou s brokátovým vzorem ve dvou barvách a ozdobenou klenbou. Instalovalo se a rekonstruovalo podle dochovaných materiálů.

Vladařův pokoj je další místností prohlídky, opět nechybí mistrovská malířská a štuková výzdoba. V levém rohu místnosti si všimněte Neptuna s ledňáčkem na hlavě. Posledním pokojem je malířsky vyzdobená Dvořanská světnice s lovci, ilustracemi z legendy o Kyparissovi a se zvířaty z cizích krajin.

Zámecká zahrada

Vnitřní zahrada byla vybudována v renesančním slohu a najdete v ní fontány. Její kompozici určují geometrické tvary. Nechybí tady záhony se zemědělskými plodinami a bylinková zahrádka. Stěny ohrady jsou ozdobené malovanou architekturou a postavami lovců – autorem je Georg Widman.